keke8289 keke8289
  • 06-08-2018
  • Mathematics
contestada

Mr. petrus buys 3 1/4 pounds of grapes for $4.55 what is the unit cost of the grapes

Respuesta :

ElinaSet
ElinaSet ElinaSet
  • 06-08-2018
4.55 divide by 3 1/4 = 1.4 dollar per one pound.
Answer Link

Otras preguntas

virginia legeslative is called?​
Determine whether each of these compound propositions is satisfiable. a) (p ∨ q ∨ ¬r) ∧ (p ∨ ¬q ∨ ¬s) ∧ (p ∨ ¬r ∨ ¬s) ∧ (¬p ∨ ¬q ∨ ¬s) ∧ (p ∨ q ∨ ¬s) b) (¬p ∨ ¬
Evaluate the efficiency of two identical-looking conveyor belts. Belt A can move a 10 newtons weight one meter in 3 seconds. Belt B can move a 10 Newtons weight
What is the theme of "The Most Dangerous Game" by Richard Connell?Explain in your own words.​
What was the purpose of the article of confederation?
A writ of ______________ is an order from a higher court requiring a lower court to send to it the documentary record of the trial. _____________ parties that p
DESCRIBING What actions ended World War I?.​
A researcher is interested in whether students who play sports have a higher or lower body mass index (BMI) than students in the general population. The researc
Revel Inc., a cell phone manufacturer, decides to launch its new line of smartphones on the company’s official website to resolve logistics issues that the comp
What is the code to this puzzle, pls help