kelsey239 kelsey239
  • 09-03-2016
  • Mathematics
contestada

Three posters cost $9.60. At that rate, how many posters can you buy for $48?

Respuesta :

sanasajjad
sanasajjad sanasajjad
  • 09-03-2016
The answer is 460.8 because if u multiply them then that's the answer
Answer Link
garydesir1
garydesir1 garydesir1
  • 09-03-2016

3 posters = $9.60

 x posters = $48

Let x be the number of posters

$48*3/9.60

144/9.60

x= 15

I hope that's help !

Answer Link

Otras preguntas

Which of these materials is an example of a conductor? (of electricity) A. water B. rubber C. glass D. wool fabric
Order from least to greatest: 9/10 11/12 15/16 (I ALSO HAVE TO SHOW THE WORK!!!)
Write a epic poem about Toy Story at least 10 lines
Which point is 7 units from (10, 6) on a coordinate plane? A. (3, 6) B. (–3, 6) C. (10, 1) D. (–3, –6)
Which city in the United States started as a Spanish mission? A. Phoenix B. Houston C. Miami D. Santa Fe
Carly bought a new house for $125,000. The value of the house appreciates approximately 3.5% each year. What will be the value of the house after 10 years?
Infinitives: What type of infinitve/infinitive phrase is in this sentences: 1.I hope Spanish is not too hard to master. infinitive: to master. 2.Yes, we packed
Which sentences would be best to include in a letter about borrowing a company laptop? A. I will require the laptop for a month. B. I don't see how I can manage
Use the numbers 7, 5, 6, and 3, only once each, to create an expression that equals 75. You may use addition, subtraction, multiplication, and/or division, but
how much does 1/3×1/3 equal?