edsheeranswife113
edsheeranswife113 edsheeranswife113
  • 07-03-2016
  • Mathematics
contestada

A 3-pound bag of apples costs $5.25. What is the unit price of a pound of apples?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 07-03-2016
$5.25 for 3 pounds.
Unit price = $? per pound

5.25 ÷ 3 = price per pound
5.25 ÷ 3 = 1.75
$1.75 per pound

Unit Rate = $1.75 per pound of apples.
Answer Link
desireealexander87
desireealexander87 desireealexander87
  • 08-05-2022

Answer:

$1.75 per pound

10 pounds of apples

y = 1.75x

Step-by-step explanation:

Ver imagen desireealexander87
Answer Link

Otras preguntas

"Find the point of intersection for each system of linear equations. Which method did you use & why?"
A high-speed computer printer prints a page in 1/6 second. Using this printer, how long would it take to print 30 pages?
Why did America rely heavily on slaves during the colonial period?
What is 0.4^-2 (0.4 to the power of -2)?
660 ft/min=_________ft/s 1 min = 60 sec
What is 0.4^-2 (0.4 to the power of -2)?
The Nile river flows into the Mediterranean Sea, what is the volume of the Nile River?:)
how many occupied orbitals does a fluorine atom contain in the ground state?
Why did America rely heavily on slaves during the colonial period?
Why was white America so fascinated by Harlem in the 1920s