mavericMAMBA mavericMAMBA
  • 09-07-2018
  • Mathematics
contestada

3 gallons of milk cost $9.87. What is the unit rate?

Respuesta :

lenae15 lenae15
  • 09-07-2018
First, write this as a fraction (9.87/3)
The $ 9.87 would be the numerator while 3 gallons would be the denominator

Second, divide the both of the numerator and denominator by 3!

The answer would be $3.29 per gallon!
Answer Link

Otras preguntas

what is the work and answer to 16.8÷0.8
The best time to exercise is a. in the morning. b. in the afternoon. c. in the evening. d. different for each individual.
Which word in the sentence is a predicate nominative? George Washington was the first president of the United States. a. president b. was c. first d. Washin
What feature of the United States helped industry grow quickly in the country after the Civil War?
A point has no physical characteristics. a. True b. False
Examples of FRUITS or VEGETABLES high in vitamin D?
One-Fourth of Canadians live in_?
Read each of the following words aloud. Which has a silent consonant? A. Plane B. Crest C. Cringe D. Knee
Write 25,000 in expanded notation using exponents
The primary nerve which transmits the sensations of smell is the _____ nerve. olfary olfactory optic auditory