KelseyWoods
KelseyWoods KelseyWoods
  • 11-06-2018
  • Mathematics
contestada

If two pizzas cost as much as three cakes, and if one cake costs $6, how much do five pizzas cost?

A. $9
B. $30
C. $36
D. $45

Respuesta :

carolineb6400
carolineb6400 carolineb6400
  • 11-06-2018
The answer is D, $45 because 6 times 3 is 18 and 18 divided by 2 is 9 and 9 times 5 is 45
Answer Link
heck5689pa4p3y heck5689pa4p3y
  • 11-06-2018

The answer is D. $45

2pizzas = 3cakes

1cake = $6

2pizzas = $18

1pizza = $9

5pizzas = $45

Answer Link

Otras preguntas

(01.02 LC) Empareja la palabra o expresión con su imagen y explicación correctas. Match the word or expression with its correct image and explanation. a. Señor
Which is the graph of 7x-7 ≥12
The Impact of Macroeconomic Policies on Healthcare Delivery in Kenya: An Analysis of the National Sexual Violence Prevention and Care Response Leso Munala1 , Em
A yard has a perimeter of 190 feet. If four times the length of the yard equals 15 times the width, what are its dimensions
Exercise 1 Circle the prepositions in each sentence. Sentences can have more than one preposition. If the sentence has no prepositions, circle nothing. He led
What factors caused colonist to decide to use African slaves?​
What does progressive verb show
Read the excerpt from the Federalist Papers and then answer the following question. “If men were angels, no government would be necessary. If angels were to gov
What does dissolved carbon dioxide in the ocean produce? a. hydrogen ions b. algae c. oxygen d. nitrous oxide
Which organ is responsible for manufacturing and secreting digestive enzymes and bicarbonate? liver pancreas stomach gallbladder