beastatfootbalpa32ba
beastatfootbalpa32ba beastatfootbalpa32ba
  • 10-06-2018
  • Mathematics
contestada

A product costs $48.50 for 75 feet. How much does it cost per inch?

Respuesta :

pleasehelpsme pleasehelpsme
  • 10-06-2018
0.0538888889 per inch
Answer Link
kanest
kanest kanest
  • 10-06-2018
Convert feet into inches first.

There are 12 inches in a foot. To convert feet into inches, multiply the feet by 12:

[tex]75 \times 12 = 900[/tex]

There are 900 inches in 75 feet.

Divide the cost of the product by the inches to find the cost per inch:

[tex]48.50 \div 900 = 0.05389[/tex]

The product costs $0.05389 per inch.
Answer Link

Otras preguntas

do political maps have legends and scales? and what is something interesting about them?
how high can the Australian animal dingoes jump?
The resistance of moving surfaces produces ________?Friction always results in a loss of ______ in the form of _____ which enters the atmosphere.Friction can so
Which mixture will not yield hydrogen gas? (A) sodium and water (B) calcium and water (C) zinc and hydrochloric acid (D) zinc and concentrated nitric acid
What are the advantages for plants having a vascular systems?
what is capacitance?
what are the general properties of minerals?
A machine does 1,500 joules of work in 30 seconds. What is the power of this machine?
the loss of chloroplasts would have a direct impact on a green plants ability to.........
do political maps have legends and scales? and what is something interesting about them?