gaudvile2006
gaudvile2006 gaudvile2006
  • 09-05-2018
  • Mathematics
contestada

Cans of juice cost 25p each to produce
There are 6 cans in a pack.
12 packs are sold at £3.60 each.
What is the profit?

Respuesta :

timmy26865808 timmy26865808
  • 09-05-2018
 the profit is 1.60 beacuse at 25  cents times 6 is two dollars and since it is 3.60 the profit is 1.60 and 1.60 times twelve is 19.20 so the answer is 19 dollars  and twenty cents
Answer Link

Otras preguntas

Given the figures are similar, calculate the perimeter of the ABCDE.
Find the measure of x and y.
If men were angels, no government would be necessary. . . . In framing a government which is to be administered by men over men, the great difficulty lies in th
Write an expression to represent the sum of there consecutive integers the smallest of which in n
HELP ME PASS!!!! YOULL BE MY HERO FOREVER!!!!!!
Megan observes four cells under a microscope and makes sketches of them as shown. Identify whether the cells are prokaryotic or eukaryotic TILES: - prokaryotic
I need help with this on I don't really get it.
what is the answer to /3-2=1
Identify each country in the list below as either an LDC or an MDC. Norway Iceland France Rwanda Yemen
What is a counterclaim? What is a rebutal?