MagicalRarePika
MagicalRarePika MagicalRarePika
  • 07-05-2018
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP, ASAP!

Eumin pays $3.56 for 4 juice boxes.

How much would Eumin pay for 7 juice boxes?

Enter your answer in the box.

Respuesta :

Mehek
Mehek Mehek
  • 07-05-2018
First you find how much one juice box costs,
3.56 / 4 = 0.89
Now since each costs $0.89, you multiply that by 7 
0.89 * 7 = $6.23

$6.23 is your answer
Answer Link

Otras preguntas

tiffany plans to use $275 she earned from a summer job to buy some new clothes for school. she found several items she likes but is trying to decide if she has
What distinguishes the immature stage from the mature stage of a grasshopper? a. size b. having an exoskeleton c. building a cocoon d. providing for themsel
What is the French academy
if the ratio of red roses to yellow roses is 4 to 6 and there are a total of 50 roses how many of them are yellow
pls hep :)) Complete the equation of the linear function. y = __x +__ A graph of a function. The function graph goes through point 0, 1 and point 1, n
How do u do this it is hard and complicated
Which is the best example of a primary source document useful in the study of history?
Elite Dora and then went to an office supply store together evil Dora by 15 boxes of paper clips and 7 packages of index cards for a total cost of $55.40 when b
What are two numbers that multiply to -12 and add up to 11?
How often should you use deep, relaxing breathing techniques? A. Only when you've gotten enough sleep B. No more than twice a day C. Every day D. Only during pe