mostdecentham mostdecentham
  • 11-01-2023
  • Mathematics
contestada

Jane is making lunch for 12 people. she is serving hotdogs and plans on each person get eating two hotdogs. hotdog buns are sold in packages of eight. which expression can be used to find the number of packages she needs to buy?

Respuesta :

Otras preguntas

please help i need to pass so bad
You roll two fair dice. If they land with a sum of 7, you get a $10. If they land with a sum of 6 or 8, you get $5. Everything else earns $0. Which of the follo
a falsh movies consist of how many frame? ​
A teacher spends $150 on school supplies for the classroom, folders are $0.25 each and notebooks are $2.50 each. This linear relationship can be represented by
Ethan, Caleb, and Jayden went to a bakery to buy desserts. Ethan bought 2 cupcakes, 2 brownies and a pie for $20. Caleb bought 4 cupcakes, 4 brownies and a pie
Why is mass not included in the calculated height equation ?
what is 56x56 and how much can i give away and still have 500
Grace rides the bus to her grandmother's house each day. A one way trip is 8.12 miles. How many miles does she travel after 5 days help on 1 and 2 please extra
Hurryyyy An equation is modeled below Determine the solution for the equation.
Solve the equation 6×+2(2×-3)=18