averyhunt4483 averyhunt4483
  • 08-01-2023
  • Mathematics
contestada

A store is having a sale on almonds and jelly beans. For 5 pounds of almonds and 2 pounds of jelly beans, the total cost is $12. For 3 pounds of almonds and 8 pounds of jelly beans, the total cost is $31. Find the cost for each pound of almonds and each pound of jelly beans.

Respuesta :

Otras preguntas

Solve for x 0.5x+78.2=287
Which of the following colors is associated with the lowest temperature? Explain your reasoning. A. Blue B. Green C. Yellow D. Red
What is 3 3/8 tons equal to in pounds?
who is the current leader of Italy (name, tittle and residence)
A 14-foot ladder is set up 4 feet from the base of the building. How far up the building does the ladder reach?
if an allele for a particular trait is not expressed at all when another allele for the trait is present,the allele is
which answer choice does not contain any punctuation marks? Wasps, "Craig observed" can br a nuisance. b. Francis replied, "Honeybees create the cells of their
explain the process that forms a normal fault and leads to an earthquake along the fault. describe the fault, the type of stress that produces it , and events t
What was the Red Scare and how did the public react to it?
what are three equivalent ratios for 5/45