taramachesney2922 taramachesney2922
  • 06-01-2023
  • Biology
contestada

which nutrient provides more calories per gram than any other nutrient?
A. proteins.
B. carbohydrates.
C. fats.
D. minerals.

Respuesta :

Otras preguntas

vipul is buying trail mix for an upcoming hike. the trail mix costs $3.95 per pound and he is buying 2.01 pounds. estimate the total costs of his trail mix
On the 5th grade class picnic, 50 students share 75 sandwiches equally. How many sandwiches does each student get?
He quickly discovered that his new friend was as smart as
What made the gods want to create the earth? - they were tired of living in darkness -they though it would be a nice gift for the earth goddess -the saw the mon
What demands did the colonists in this region place on the American Indians who lived there?
Estimate 92*68 then find the product
Which factor was the most important in affecting Paleolithic humans’ lives?
Acosta 10 oranges is $1 what is the cost of five dozen oranges
In which direction would you travel going from 15 N. latitude 65 W. longitude 35 N. latitude 10 west longitude
2/3 divided by 11/15