lilmoneyonthetrack3 lilmoneyonthetrack3
  • 06-01-2023
  • Mathematics
contestada

Carson buys 8 pounds of apples for $12.00. He wants to know and use the unit rate of the cost per pound. True or False: Using the unit rate of the cost per pound, do 5 pounds of apples cost $7.50? (Hint: Take the unit rate from Question 2 and multiply that by 5. Do you get $7.50?) 1Points A True B False

Respuesta :

Otras preguntas

What is the slope of the graphed line?
Solve 3(a + 3) – 6 = 21.
Every __________ one-third of all Senate seats are up for election.
Ghana is made up of different cultural. As a special assistant to the president on culture. Identify and explain any five factors that you will recommend to him
please help a struggling man​
Crystalline germanium (Z=32, rho=5.323 g/cm3) has a band gap of 0.66 eV. Assume the Fermi energy is half way between the valence and conduction bands. Estimat
Which is a leading theory for the formation of fossil fuels?
example of ammonium salt​
. A certain coin is a circle with diameter 18 mm. What is the exact area of either face of the coin in terms of p?
What event and policies characterized the presidency of Ronald Reagan? Answer in 2-3 sentences