alondramontiel2008 alondramontiel2008
  • 06-01-2023
  • Mathematics
contestada

an 8 oz can of soup cost 1.75 and a 24 oz can of soup cost $4.90. what is the unit price of the 24 oz can of soup?

Respuesta :

Otras preguntas

Which organism would be most likely at the top of a food web? A. rabbit B. deer C. coyote D. cow
Solve 5x^2 - 7x + 2 = 0 by completing the square. What is the constant added on to form the perfect square trinomial?
Google is the most popular: A. browser. B. subject directory. C. search engine. D. personal Web site.
4. The specialized cells that constantly rebuild bone are called ______________.
1. A relationship between an employee and a supervisor is a A. family relationship. B. vertical relationship. C. horizontal relationship. D. past relationship.
With his assembly lines, Henry Ford improved what process?
Which could be the missing data item for the given set of data if the median of the complete data set is 14? 10 11 10 19 16 14 12 12 15 11 18 19A.10B.11C.12D.1
Why did the Kansas-Nebraska Act anger many members of the Free-Soil Party?
President Kennedy signed education laws to help students of technology. students with disabilities. students in space programs. students in the Peace Corps.
The most basic purpose of reading is A. education. B. getting information. C. providing entertainment. D. acquiring insight.