rycar75
rycar75 rycar75
  • 10-12-2022
  • Mathematics
contestada

Abdel wants to spend $12 on beans and rice.

- beans, b, cost $5 per pound.
- rice, r, cost $2 per pound.

Abdel wants to spend 12 on beans and rice beans b cost 5 per pound rice r cost 2 per pound class=

Respuesta :

Otras preguntas

Is 1/sec^2(θ) the same as cos^2(θ)
Why was Brown V. Board of Education argued twice in front of Supreme Court in 1954 and 1955?
What's the force that causes lava to erupt?
Joe goodnuff had been eating on a square card table until he bought a new rectangular dining table.the new table is 2ft longer and 1ft wider then the card table
Which of the following is not a primary reason for human migration?better job opportunities political unrest disastrous floods improving knowledge of other cult
12 times the square root of 2 equals ?
Describe how Mendel showed that the green-seed trait did not disappear but was only masked.
A total of 350 signatures is needed for a petition to be considered by the town legislature. If 125 signatures have already been obtained, what percentage of th
what is a thematic collection(definition)z ?
Low dropping flares confuse our memory of the salient. in the above line which type of sense is used - sight,sound,touch,taste,smell