tasbeehconnectionssc tasbeehconnectionssc
  • 10-11-2022
  • Mathematics
contestada

Two quarts of ice cream cost $5.48. How much does 1 pint cost?

Respuesta :

Otras preguntas

Samuel is saving money to buy a skateboard that cost $90. He is saving $18 a week. How many weeks will it take him to save enough money to buy the skateboard?
evaluate each expression using properties of numbers. Name the property used in each step. 1. 6.4+2.7+1.6+53 2. 4/3×7×3×10
Sarah has 8 coins worth $1.40. Some of the coins are nickels and some are quarters. a. Let q = the number of quarters and n = the number of nickels. Write an eq
What are some differences between rights and responsibilities? Give some examples of each one. plz don't copy from google plz plz
What were the advantages of the North during the Civial War
The sum of the age of the father and son is 44 years. After 8 years , the age of the father will be twice the age of the son .Find the present ages.​
Larissa eats 3/5 of a 1.5-pound bag of goldfish in 5/6 of an hour. If she eats goldfish at a constant rate, how long, in hours, would it take her to finish a 5-
The crowd cheered when Ben intercepted the quarterback's badly aimed pass, then the fans threw popcorn boxes as Ben rushed into the wrong end zone, scoring a to
Simplify (x − 3)(x2 + 7x − 8). (1 point)
A pot of water is heated on a gas-flame stove and begins to boil. Which twotransfers of thermal energy involved in this system are examples of radiation?O A. Fr