alex636881 alex636881
  • 07-11-2022
  • Mathematics
contestada

A store sells grapes for $1.99 per pound, strawberries for $2.50 per pound, and pineapples for
$2.99 each. Jonathan has $25 to buy fruit.
He plans to buy 2 more pounds of strawberries than grapes. He also plans to buy 2 pineapples.

Respuesta :

Otras preguntas

At the begining of 6 grade the ratio of number of the advanced math students to the number of regular students was 3:8. However after taking the placement tests
How do you find the perimeter of a dented square?
How do you find the perimeter of a dented square?
Suppose theta= 11pi/12. How do you use the sum identity to find the exact value of sin theta?
How do you find the perimeter of a dented square?
Here's a story problem...."Rita's wants to estimate the number of beans in a large jar.  She takes out 100. she takes out 100 beans and marks them. Then she ret
Here's a story problem...."Rita's wants to estimate the number of beans in a large jar.  She takes out 100. she takes out 100 beans and marks them. Then she ret
Suppose theta= 11pi/12. How do you use the sum identity to find the exact value of sin theta?
How do you find the perimeter of a dented square?
Suppose theta= 11pi/12. How do you use the sum identity to find the exact value of sin theta?