kaela144 kaela144
  • 06-11-2022
  • Mathematics
contestada

Two times the sum of a number and 3 is 8.
Use the variable c for the unknown number.
My answer is : 2(c+3)=8
The " is" throwing my brain off, thanks so much

Respuesta :

Otras preguntas

the bootstrap program excutes a seris of testto check the components including the ram keyboard and storage and identifies connected devices and checks their se
Touché Toiletries, Inc., has developed an addition to its Lizardman Cologne line tentatively branded Ode d’Toade Cologne. Unit variable costs are 45 cents for a
Which of the following pairs of countries became colonial allies during the Amencan Revolution
Describe two or more environmental problems and tell what can be done
Your classmate, whose part-time job entails reorganizing the paleoanthropology lab on campus, asks you to take a look at a skeleton that she thinks is that of a
A 9 kilogram bag of animal feed costs $45.45 . ​ What is the unit price per kilogram? ​ Unit Price = $ per kilogram. ​Note: Round your answer to the hun
Find the composition: f(g(x))
Solve for x if 12x - 1 = 143
Jada deposited an amount of money in a bank 3 years ago. If the bank had been paying interest at the rate of 6%/year compounded daily (assume a 365-day year) an
INICIO Who did King Hamlet kill?