Trendymwah8359 Trendymwah8359
  • 07-10-2022
  • Mathematics
contestada

The cost​ (in dollars) for manufacturing a particular flashdrive is ​, where x is the number of flashdrives produced. Recall from the previous chapter that the average cost per​ flashdrive, denoted by ​, is found by dividing​ c(x) by x. Find and interpret

Respuesta :

Otras preguntas

Democratic government was designed so that _____. the country's citizens are to give total service to the country the country is to serve its citizens and their
Write the equation of the line in fully simplified slope-intercept form.
kahulugan ng treaty of paris
I cant figure this out for so long. thank you in advance whoever helps me​
Hellpppppppppppppppppppp
HELPP YALL! I WILL MARK BRAINIEST!! LOOK AT THE PICTURE!!
An antibiotic solution must be prepared by diluting 100. mL of a 90. % m/v solution and bringing up the volume to 250 mL. What is the concentration of the resul
I don’t know this answer???????
Jackie usually rents at least 4 movies a week. Each movies costs $5. How much money would she save in one year if she decided to rent only 2 movies per week
Aluminum is manufactured using electrolysis. Carbon electrodes are used. Describe the nature of the electrolyte.​ At which electrode is the aluminum produced?