Catchase5308 Catchase5308
  • 07-10-2022
  • Mathematics
contestada

The carter family spent a total of $25.50 at the movies. they bought 3 popcorns and 3 drinks each popcorn cost $2.50 more than a drink. write and solve an equation to find the cost of each drink

Respuesta :

Otras preguntas

what are five useful types of information you can find in a dictionary
In a room there are 9 boys and 12 girls the ratio of girls to boys is
No two performances of The Unanswered Question are the same because A. Charles Ives never wrote it down. B. it's improvised. C. orchestras are diffe
Evaluate the expression x2 + 8x – 4 if x = 3.
define the term water
What is the product of 2a-7/a* 3a^2/2a^2-11a+14
A ball is kicked upward with an initial velocity of 56 feet per second. the balls height h (in feet) can be expressed as a function of time t (in seconds) by th
Graham spent a total of $7.25 on 8 oranges and a packet of strawberries.if a packet of strawberries cost $2.85,how much did each orange cost?
Help Please I don’t know
How can a water strider (aquatic insect) walk across the surface of the water? * A)adhesion B)capillary action C)specific heat D)surface tension